![](http://izmirataturklisesi.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/35/01/454761/resimler/2024_06/k_03100522_whatsappimage20240527at07.33.201.jpg)
![](/tema/tema/4/images/image_shadow.png)
Okulumuz Almanca Bölümü "Almanca Konuşulan Ülkelere Kültürel Ziyaret ve Yurt Dışında Eğitim " Konulu Gezisi
Okulumuz Almanca Bölümünün bu yıl 09-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında geleneksel olarak düzenlediği "Almanca Konuşulan Ülkelere Kültürel Ziyaret ve Yurt Dışında Eğitim " konulu gezimizin ilk gününde , München 'e uçtuk.10 gün boyunca bize eşlik edecek olan otobüsümüzle buluştuktan sonra ,programımıza başlamak üzere München merkezdeki Marienplatz'a gittik.Burada eski belediye binası Altes Rathaus'u,Frauenkirche'yi,şehir merkezini gezdikten sonra, verilen serbest zamandaki akşam yemeğinin ardından, otelimiz Mercure Hotel'e geçtik.Uzun ve yorucu bir günden sonra, dinlenmek üzere odalarımıza çekildik.
2.gün Haz.A ,9-A ve 10-A Almanca sınıflarının katıldığı gezimizin ikinci gününde TUM-(Münih Teknik Üniversitesi) ziyareti için otelimizden ayrıldık.Saat 09.20'de Uçak Mühendisliği bölümünden Zeynep Hanımla buluştuk.Hava taksi projesinde görevli olan Zeynep Hanım, sunumuyla öğrencilerimize gelecekten bilgiler verdi, çalışması hakkında bilgilendirme yaptı .Öğrencilerimize etkili bir rol-model olan sayın Zeynep Hanım efendiye , bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz.
Frau Schieberle ile planladığımız gibi saat 10.00'da TUM ziyaretimizin ikinci bölümü başladı.Tanıtım bölümünden biyoloji doktora öğrencisi Svetla'nın sunumuyla, München Teknik Üniversitesinin bölümlerini tanıdıktan sonra şehir merkezine,Marienplatz'a geri döndük.Alışveriş ve öğle yemeğinden sonra öğrencilerimizle Regensburg'a yola çıktık.Katedrali,Don Juan heykelini,Regen ve Tuna nehirlerinin birleştiği bu Ortaçağdan günümüze kadar uzanan bu güzel şehri gezdikten sonra otelimiz The Best Western'e geçtik.
3.gün sabah erkenden Dresden'e yola çıktık. Eski Doğu Almanya toprakları içinde yer alan Elbe nehri kenarındaki bu güzel kent turumuzda sırasıyla Hof Katedralini, Zwinger Sarayını, Opera Binasını, Kralların Duvarını, Frauenkirche'yi, Martin Luther King heykelini, Bruhi Terasını, Altmarkt Meydanını gezdikten sonra, verilen serbest zamanda fotoğraflar çektik, yemeğimizi yedik.Geceyi geçirmek üzere, Kassel'deki otelimize yerleştik.Değerli tarihi bilgileriyle gezdiğimiz tüm yerleri anlatarak, kültürel birikimimize büyük katkı sağlayan rehberlerimiz sayın Meltem Ersin Hanıma ve Şerif Ersin Beye teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.
4. gün otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra otobüsümüz ile Köln'e doğru yola çıktık. Ren nehri kenarında kurulmuş olmasından dolayı, Ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olan bu güzel şehri gezdik.Sırasıyla Köln Katedralini,Hochenzollern Köprüsünü,Kaiser Wilhelm II. Anıtını gezdikten sonra,kent merkezinde öğle yemeğimizi yedik ve alışveriş yaptık.Sonrasında geceyi geçirmek üzere Aachen şehrine doğru yola çıktık.
5. gün oteldeki kahvaltımızdan sonra , Aachen Teknik Üniversitesini ziyaret etmek üzere otobüsümüze bindik ve yola çıktık.Şehir merkezini (Altstadt) gezip,Sankt Martin Katedral'ini ziyaret ettik. Daha sonra okulumuz mezunu Ezgi Koçtürk ve Volkan Emre Eke'nin düzenledikleri tanıtım programı için, Ahornstr. 55'deki Informatikzentrum'a gittik.İnşaat Mühendisliği Bölümünün tanıtımına katıldık.Mezun öğrencilerimiz ve Makina Bölümü öğrenci konseyinin birlikte hazırladığı öğle yemeği için, Makina bölümüne gittik.Burada yemek boyunca Alman üniversite öğrencileri ile karışık olarak oturan öğrencilerimiz, üniversite eğitimi hakkında sorularını sordular,Almanya'daki yüksek öğrenim hakkında bilgi aldılar.Aynı zamanda da, sınıfta öğrendikleri Almanca bilgilerini, sahada uygulama fırsatını buldular.Öğleden sonraki tanıtımlar için tekrar Informatikzentrum' a geri geldik.Saat 14.00-15.00 arasında makina mühendisliği dekanı Herr Schröder 'in sunumuna katılan öğrencilerimiz, saat 15.10-16.00 arasında elektrik-elektronik bölümünden Frau Dahm 'ın tanıtım programında yer aldılar.Tanıtım ve sunum ağırlıklı yorucu bir günün ardından, Mannheim' da akşam yemeği yiyen grubumuz, konaklamak üzere Mercure Hotel'e geçti.
6. gün otelimizde aldığımız kahvaltıdan sonra yola çıktık. Yine bir ortaçağ şehri olan Würzburg'a geldik.Residenz'i,Würzburger Dom' u,Main Nehri üzerindeki Steinbrücke' yi , Marienkirche' yi ziyaret edip, Alsas bölgesindeki Golden Tulip Mulhouse Basel Hotel' e yerleştik.
7. gün oteldeki kahvaltımızdan sonra , Alsas bölgesindeki Fransa'nın saklı cenneti Colmar'ı ziyaret etmek üzere otobüsümüze bindik ve yola çıktık.Burada Petite Venice'yi (Küçük Venedik' i),eski gümrük binası Koifhus'u,Ren Nehri boyunca 1200 'lü yıllardan kalmış tarihi binaları,Saint Martin Kilisesini, kapalı çarşı Marche Couvert'i, 106 asık suratlı kafa figürleriyle Maison des Tétes' i (Kafalar Evini),Dominicains Kilisesini,Pfister Evini ziyaret ettik.Sonrasında Avrupa'nın en güzel köy ünvanını alan Equisheim Köyüne geçtik.Tarihi dokusunu koruyan evleri,sokakları ile bu köyü unutulmaz anılarımız arasına alarak,Strasburg' a doğru yola çıktık. Burada Petit France bölgesini, Notre Dame Kilisesini, Kammerzell Evini gördükten sonra,konaklamak üzere Augsburg' daki otelimiz Dorint'e geçtik.
8. gün Salzburg' u ziyaret etmek üzere otobüsümüze bindik ve yola çıktık.Burada Hohensaizburg'u,Makartsreg Köprüsünü,Getreidegasse Caddesini,Mozart'ın Evini,küre üzerinde ayakta duran adam heykelinin bulunduğu Kapitelplatz' ı,Mozart'ın heykelini ve Salzburg Katedrali'ni ziyaret ettik. Salzburg' daki öğle yemeğinden sonra Hallstatt' a geçtik.UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan bu güzel şehri gezdikten sonra ,Viyan'ya doğru yola çıktık.Geceyi otelimiz Leonardo Wien Schnbrunn'da geçirdik.Böylece gezimizin son otelinde konaklamış olduk.
9. gün Viyana şehir merkezindeki otelimiz Leonardo Wien Schönbrunn'daki kahvaltımızdan sonra kent turumuzda başladık.İlk olarak Schönbrunn Sarayını ve bahçelerini gezdik.Daha sonra sırasıyla Belediye Binasını,Viyana Opera ve Titatro Binasını,Katedrali,Karlsplatz'ı,Belvedere Sarayını ,değerli rehberlerimiz Meltem Hanım ve Şerif Beyin derin bilgileri ışığında gezdik.Akşam yemeğimizi Grüner Wald'de Wiener Schnitzel yiyerek geçirdik.Saat 19.00'da görkemli Viyana Opera ve Titatro Binasında "The Tempest" operasını izlemek üzere yerimizi aldık.Keyifli geçen bir geceden sonra otobüsümüze binerek Budapeşte'ye doğru yola çıktık.Budapeşte gece turumuzda panorama olarak Opera Binasını, Parlamento Binasını, Tiyatro Binasını ve Elizabeth Köprüsünü gezdikten sonra İzmir'e uçmak üzere havalimanına geçtik.Cumartesi günü saat 12.00'de güzel İzmir'imize vardığımızda, yorgun,ama unutulmaz anılarla doluyduk.Bu seyahati bizler için düzenleyen Denniss Tour'a teşekkürlerimizi iletiyoruz.